Notariusz i akty notarialne, gdzie jak również z kim?

Wydawałoby się, że zawarcie aktu notarialnego to zwykła formalność, która powinna pójść szybko i gładko. Praktycznie okazuje się, że warto poświęcić nieco czasu na odpowiednie przygotowanie się do zawarcia umowy notarialnej żeby nie trafić na nieprzewidziane trudności czy także pomyłki pisarskie.

Notariusz bydgoszcz – Jeżeli chcesz zostać inwestorem w nieruchomości to w ogromnej liczbie przypadków będziesz spotykał się z notariuszem – przynajmniej tego Ci życzę ? Przy prowadzeniu działalności deweloperskiej okazało się, że w pewnym momencie rozwoju firmy nie byłem w stanie znaleźć czasu, który był potrzebny na uczestnictwo we wszystkich wymaganych aktach notarialnych. I tak już przy kilkudziesięciu nieruchomościach, które miałem sprzedać rocznie planowany czas na akty notarialne wyglądał mniej więcej tak:

umowa deweloperska – 1,5 godziny czytania + około 1 godziny na dojazd. W dodatku wszelkie umowy zawierane zostały z reguły w różnorakich terminach co wymagało odpowiedniego ustawiania dnia żeby nie okazało się, że jakieś spotkanie czy także wydarzenie się przedłużyło a ja mógłbym spóźnić się na akt notarialny. umowa przyrzeczona – 1 godzina czytania. Tutaj udawało się umówić kontrahentów ,hurtem” – czyli np. nabywcy z tego samego osiedla podpisywali umowy po kolei poczynając od na przykład. poniedziałku ? , więc można dodać tylko około 15 minut średnio na dojazd i przerwy. Zauważ, że udział w samych umowach deweloperskich przy na przykład. 25-ciu jednostkach sprzedażowych to ponad 62 godziny rozrzucone w różnorakich okresach czasu, a udział w umowach przyrzeczonych to prawie że 29 godzin – co daje przy 8-godzinnej dniówce – ponad 4 dni siedzenia w kancelarii notarialnej (!) – i to przy założeniu, że wszyscy klienci mogliby stanąć do aktu w zaproponowanych przeze mnie godzinach.

Reasumując: mniej więcej 2 tygodni roboczych musiałbym spędzić w kancelarii podpisując umowy. Nie liczę tutaj aktów notarialnych dotyczących pozyskiwania nowych gruntów finansowych. A co z prowadzeniem korporacji i z zarządzaniem realizacją inwestycji? Wszakże to są teraz rzeczy na które muszę mieć najwięcej czasu.

Wyjściem dla mnie okazało się powołanie upoważnionego pracownika, który zawierał umowy o informacji z góry ustalonej. Ewentualne wymagane drobne zmiany odbywały się na podstawie telefonicznej konsultacji notariusza ze mną. Prawdopodobnie takie rozwiązanie będzie również odpowiednie dla Ciebie? Wszystko uzależniony jest od skali działalności, no i ze stuprocentową pewnością od… Twojego nastawienia. Niektórzy nie są w stanie scedować na nikogo innego takich czynności w obawie przed brakiem 100% kontroli nad tekstem zawieranych aktów notarialnych. Jak jest w Twoim przypadku? Myślę, że warto abyś na spokojnie to rozważył kancelaria notarialna bydgoszcz.

Jeżeli interesuje Cię zagadnienie działalności deweloperskiej to przeczytaj koniecznie mój inny wpis: Jak zostać deweloperem i zarabiać na budowie mieszkań a również Jak prowadzić inwestycje deweloperskie

Ale od czego rozpocząć i co zrobić by dobrze wybrać kancelarię? Jak podpisywać akt notarialny , a oprócz tego a przy tym na co zwrócić uwagę we współpracy z notariuszem? Poniżej wiele zasad, które mogą ułatwić Wszyscy zorientowanie się w tym dylematach.

W trakcie sporządzania umów w formie aktu notarialnego mogą pojawić się w nich usterki. Różny ma możliwość być ich kaliber – każdy z nich może jednak spowodować u nas niepotrzebny stres. Może zdarzyć się literówka w nazwisku, która uniemożliwi dokonanie wpisu w księdze wieczystej, ale może zdarzyć się także: złe zapisanie kwoty do zapłaty, numeru konta czy również błędne zsumowanie udziałów w gruncie, itd.

Konsekwencje błędów w akcie notarialnym mogą być bardzo kłopotliwe, niełatwe do naprawienia , a dodatkowo… bardzo kosztowne. Wyobraź sobie, że jesteś deweloperem i sprzedając lokalu mieszkalnego zapomniałeś o wpisaniu służebności regulujących dostęp do miejsc parkingowych czy do drogi, która miała być w zamierzeniu wspólnie użytkowana. Wyprostowanie takich sytuacji nie zawsze jest intuicyjną formalnością – niezależnie od tego kto nie dopilnował swoich obowiązków: notariusz czy inwestor. Warto więc przyłożyć się do dobrego zaplanowania aktu notarialnego aby zminimalizować ryzyko powstania błędów.

Masz plan zakupić lokal mieszkalny na rynku pierwotnym? Przeczytaj mój wpis Czy zakup lokalu od dewelopera jest ryzykowny i zobacz na co warto zwrócić uwagę przy takiej transakcji.

Jak wybrać właściwego notariusza? Zacznijmy od samych podstaw. Warto zastanowić się, czy to takie istotne, ażeby posiadać ,własną” kancelarię notarialną?

Po kilkunastu latach inwestowania i setkach zawartych aktów notarialnych jestem przekonany, że warto. Optymalnie jest posiadać dosłownie kilka zaprzyjaźnionych kancelarii. Oto dlaczego:

Po pierwsze będziesz miał większe możliwości ażeby ustalić dogodny termin aktu notarialnego. Jeśli w jednej kancelarii będzie tłok, to ma możliwość się okazać, że w tym samym czasie w innej są wolne terminy.

Po drugie niektórzy notariusze mają większe niż inni ich koledzy wiedzę praktyczną w pewnych aspektach działalności – np. u jednego notariusza całkiem dobrze będzie zawrzeć umowę firmy a u innego podpisywać przykładowo. umowy deweloperskie.

Notariusz jako osoba godna zaufania Warto zwrócić uwagę na to, abyś mógł w łatwy metodę porozumieć się z wybranym rejentem. Notariusz powinien być też osobą wyjątkowo godną zaufania – zarówno dla Ciebie, jak i dla drugiej strony transakcji. Wyłącznie w atmosferze wzajemnego zaufania możliwe jest dobre przeprowadzenie transakcji, priorytetowo tych bardziej nieprostych.

Elastyczność w zakresie ustalania terminów Warto wybrać takiego notariusza, który będzie gotowy aby zrobić dla Ciebie akt notarialny również w niestandardowych godzinach. Może się zdarzyć, że sprzedający będą mogli stawić się w komplecie przykładowo. jedynie w sobotę po południu, a nie każda niedrogi notariusz bydgoszcz kancelaria zechce podjąć się sporządzenia aktu w takim terminie. Niestandardowe terminy najcześciej przydają się wówczas gdy sprzedawane są domów i mieszkań będące współwłasnością wielu ludzi – np. kilkudziesięciu. W wielu przypadkach są to jedne z bardziej opłacalnych transakcji jakie będziesz spinał.

Czy można negocjować cenę aktu notarialnego z notariuszem? Tak, jak najbardziej możesz negocjować stawkę wynagrodzenia notariusza – tzw. taksę notarialną. Niestety są oczywiste opłaty stałe – takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych czy opłaty za wpis do księgi wieczystej, na które nie masz żadnego wpływu, a które w większości umów sprzedaży będą konieczne do poniesienia.

Jak umówić się na zawarcie aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że to strona kupująca ma prawo wyboru kancelarii notarialnej, w której odbędzie się transakcja. Jeśli więc masz zamysł nabyć nieruchomość to nie wahaj się wskazać indywidualnej kancelarii do dokonania czynności.

Jadąc do znanej Wszyscy ludzie kancelarii będziesz mógł skupić się na istotnych aspektach umowy, a nie zastanawiać się jak wyszukać samą kancelarię czy także gdzie zaparkować auto.

Co dostarczyć notariuszowi przed aktem notarialnym? Poprzednio postaraj się dostarczyć notariuszowi komplet potrzebnych mu informacji w czytelny metodę. Podaj prywatne dane , a dodatkowo prócz tego informacje drugiej strony umowy, dane nieruchomości – takie jak numer księgi wieczystej, numer działki, adres, itp. – dostarcz potrzebne dokumenty – takie jak zaświadczenie o przeznaczeniu, zaświadczenie o rewitalizacji, czy inne wymagane w danej transakcji jeśli taki obowiązek będzie spoczywał na Tobie.

Opisz też wszelkie istotne uwarunkowania umowy, którą chcesz zawrzeć – takie jak: – cena nieruchomości – warunki płatności – sposób i termin przekazania nieruchomości

Upewnij się przed aktem notarialnym, że druga strona umowy także dostarczyła komplet potrzebnych dokumentów.

Jak przygotować się do aktu notarialnego? Przygotuj sobie kartkę z numerem konta – zarówno w przypadku gdy sprzedajesz nieruchomość, ale także kiedy zawierasz umowę innego typu – np. warunkową – w wyniku której możesz spodziewać się przelewu zwrotnego.

Kto ponosi koszty aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że koszty aktu notarialnego ponosi kupujący. Zatem jeżeli już to Ty będziesz płatnikiem — nie zapomnij o zabraniu ze sobą stosownej ilości kasiorki. Niewątpliwie znacznie wygodniej będzie, jeśli już będziesz mógł zapłacić za akt notarialny przelewem – na co także warto zwrócić uwagę dokonując wyboru stałej kancelarii do współpracy.

Jak zawrzeć akt notarialny? Jeżeli już jesteś wzrokowcem – tak jak ja – to poproś notariusza o przygotowanie wydrukowanego aktu notarialnego dla siebie – tak, abyś mógł na bieżąco sprawdzać poprawność wszystkich zapisów. Zauważyłem że, gdy nie widzę samego aktu, a wyłącznie go słucham to po pewnym czasie wyłączam się i nie jestem w stanie odpowiednio z dużą dokładnością kontrolować informacji odczytywanych słów.

Muszę je po prostu widzieć.

Jeżeli już masz tożsamo, to poproś o swój egzemplarz i na bieżąco czytaj każde zdanie które odczytuje notariusz. W ten sposób znacznie zwiększasz szanse na to, że wyłapiesz na tym etapie potencjalny błąd.

Jakie informacje warto zwłaszcza uważnie sprawdzić? Priorytetowo z dokładnością sprawdź osobiste informacje osobowe, dane nieruchomości, cenę dystrybucji , a ponadto termin zapłaty. W trakcie czytania aktu notarialnego sprawdź też uważnie dane konta bankowego, na które masz otrzymać zapłatę ceny domów i mieszkań.

No i wreszcie najważniejsze: upewnij się, że umowa którą zawierasz jest tą którą chcesz zawrzeć. W razie sugestie, jeżeli już nie są dla Ciebie jasne jakieś sformułowania czy także konstrukcja samej umowy, nie wahaj się prosić notariusza o wyjaśnienia. Ich udzielenie jest jego obowiązkiem. Musi on także upewnić się, że wiesz jaką umowę podpisujesz i że robisz to całkowicie świadomie.

Jak bezpiecznie zapłacić za nieruchomość? Tutaj przypomina mi się historia transakcji pewnego znajomego:

Podczas dystrybucji swojego lokalu mieszkalnego Marek spisał z kupującym akt notarialny w którym napisano, że cena za nieruchomość została zapłacona. Potem wyszli wspólnie z kancelarii i udali się do banku aby kupujący mógł utworzyć przelew, niemniej jednak okazało się, że mając na uwadze na wczesną godzinę bank jest jeszcze zamknięty i będzie otwarty dopiero za godzinę. Kupujący zaproponował więc, że spotkają się za godzinę i wówczas wykona przelew. W chwili obecnej Marek poczuł się mocno niepewnie gdy wyobraził sobie siebie za godzinę jak samotnie stoi przed bankiem w oczekiwaniu na kupującego. Zaproponował zatem ażeby się nie rozstawać i zaprosił kupującego na kawę gdzie wspólnie doczekali do otwarcia banku. Klient wykonał przelew i transakcja zakończyła się pomyślnie.

Można natomiast łatwo wyobrazić sobie, że ta sytuacja skończyłaby się dramatycznie. Nieuczciwy kupujący mógłby wykorzystać fakt, że ma dokument potwierdzający dokonanie zapłaty za nieruchomość i mógłby zwyczajnie… pójść w swoją stronę niezależnie od tego czy bank byłby zamknięty czy otwarty.

Dlatego warto umieszczać w akcie notarialnym zapisy kompatybilne z faktami. O ile umawiasz się, że kupujący zapłaci Ci najpóźniej w ciągu 3 dni przelewem – to właśnie w ten sposób to zapiszcie. Nawet jeśli macie intencja udać się wspólnie do banku tuż po samym akcie notarialnym.

Sprzedajesz nieruchomość, a zapłatę masz uzyskać dopiero za jakiś czas? Zobacz jak możesz się zabezpieczyć – jeden ze sposobów opisuje Piotr we wpisie: Zadbaj o swoje bezpieczeństwo przy sprzedaży nieruchomości

Pamiętaj o tym, że niektórzy ludzie podpisują akt notarialny jeden raz w życiu więc wybierz kancelarię w któr

Dodaj komentarz