Instalacje elektryczne w różnych pomieszczeniach w nowo budowanym domu

To, jak zaplanowana jest instalacja elektryczna w mieszkaniu albo lokalu, stanowi kwestię bardzo indywidualną. Uzależniony jest od typu życia, a też liczby urządzeń, z których będziemy skorzystać. Sprawdź, jak dopasować instalację elektryczną do swoich potrzeb. Nasze porady będą niezastąpione priorytetowo przed planowaniem remontu.

W mieszkaniach oddanych do użytku przez deweloperów zastaniemy minimalną liczbę gniazd wtykowych oraz punktów oświetleniowych. Często są instalowane oszczędnie i nie gwarantują komfortu. Częściej wkrótce po wprowadzeniu okazuje się, że nasze nowe, szczegółowo wykończone i umeblowane lokal oplata sieć przedłużaczy. Jak uniknąć tego błędu? Głównie powinno się rozważyć, z ilu urządzeń elektrycznych chcemy skorzystać w kuchni i łazience, czy wystarczy nam główny sprzęt Hi-Fi, czy mamy większe potrzeby, jeśli chodzi o słuchanie muzyki i oglądanie telewizji. Może chcemy wyposażyć mieszkanie w system multiroom pozwalający na odtwarzanie muzyki z jednego źródła w wielu pokojach?

O ile już to ustaliliśmy, zaznaczamy na planie lokalu wszelkie sprzęty, które będą wymagały podłączenia do prądu. Pozwoli nam to z dużą uwagą określić, ilu gniazd wtykowych będziemy potrzebować. Od tego zależy, czy w przyszłości będziemy mieszkać komfortowo. O ile zamówiliśmy projekt u architekta, jego misją jest zaplanowanie elastycznego rozkładu gniazd, włączników i punktów oświetleniowych, czyli całej instalacji elektrycznej w mieszkaniu.

Instalacja elektryczna w mieszkaniu: salon, sypialnia, hol

Gniazda wtykowe. Powinny mieć styk ochronny w postaci bolca lub dwa styki umiejscowione po bokach. Zaleca się, ażeby na 4-6 m2 powierzchni pokoju przypadało przynajmniej jedno. Gdy jednak policzymy wszelkie gniazda potrzebne do jednoczesnego podłączenia różnych odbiorników, liczba ta może być zupełnie inna, częstokroć okazuje się większa. Gniazda montuje się na wysokości około 0,3 m od podłogi. Jeśli w domu są dzieci, warto zainwestować w gniazda z osłonami torów prądowych, które ochronią nasze pociechy przed włożeniem palca lub jakichś przedmiotów w miejsce zarezerwowane na wtyczki.

W sypialni dobrze jest umieścić gniazda elektryczne do podłączenia lamp nocnych i ładowarek telefonów komórkowych. Jeżeli już jest przeznaczona dla dwóch osób – symetrycznie po obu stronach łóżka.

 

W holu z reguły wystarcza jedno gniazdo na 5 m długości korytarza. Na schodach powinny być dwa: jedno na dole, drugie na górze ciągu komunikacyjnego. W sklepach w znaczącej liczbie przypadków oferowane są gniazda z tworzyw sztucznych: białe, écru lub szare. Od ręki są dostępne w większości wypadków wyłącznie najpopularniejsze modele. Bardziej wyszukane – pod względem koloru czy wzoru – trzeba zamówić i jakiś czas na nie poczekać.

Warto wiedzieć: w holu wystarczy wprawdzie jedno gniazdo na 5 m długości korytarza, jednakże przezorni montują podwójne.

Gniazda mogą być przygotowane z różnorakich materiałów: szkła, corianu, marmuru, drewna i – oprócz użytkowej – pełnić również funkcję dekoracyjną.

Łączniki światła. Zaleca się instalowanie ich na wewnętrznej ścianie pomieszczenia na wysokości około 1,5 m od podłogi, w sąsiedztwie drzwi od strony klamki (w odległości mniej więcej 15 cm od nich). Coraz często można spotkać włączniki zamontowane na wysokości około 90 cm od podłogi, czyli w zasięgu swobodnie opuszczonej ręki.

Instalacja elektryczna w kuchni

Odpowiednie rozplanowanie i wystarczająca liczba gniazd w kuchni posiadają ogromny wpływ na jej funkcjonalność. Najogólniej mówiąc, ich liczba powinna odpowiadać liczbie urządzeń.

Kuchnię wyposażamy w lodówkękuchenkęokapzmywarkę, czasem w osobno stojącą zamrażarkę i piekarnik. Ponadto używamy w niej urządzeń takich jak robot kuchenny, czajnik elektryczny, ekspres do kawy, kuchenka mikrofalowa. Zasilanie lodówki, piekarnika, zmywarki i tym podobne. trzeba zaplanować za szafkami, a gniazda do podłączenia drobnego sprzętu powinny się znajdować bezpośrednio nad blatem roboczym. Jeżeli już planujemy zabudować AGD, gniazda do jego podłączenia powinny się znajdować na ścianie, na wysokości od 0,3 do 0,pięć m nad podłogą, w szafkach sąsiadujących z nimi.

Zalecana wysokość montażu gniazd do zasilania niedużych AGD jest podyktowana względami funkcjonalnymi – szafki stojące mają najczęściej 0,8 m, więc gniazda powinny być zainstalowane na wysokości 0,85-1,15 m. Jeżeli chcemy, ażeby gniazdo z wtyczką nie było widoczne, wybierzmy modele nablatowe. Zastosowana w tym rozwiązaniu fotokomórka uniemożliwia schowanie gniazda, gdy jest do niego podłączona wtyczka. Inne rozwiązanie to przykładowo przymocowanie gniazd do spodu szafki wiszącej.

Instalacja elektryczna w łazience

Ze względu na dużą wilgotność i otwarte źródła wody niebezpieczeństwo porażenia prądem jest tu większe niż w innych pomieszczeniach, więc instalacja powinna być przygotowana w szczególny metodę. W łazience wydziela się cztery strefy: 0, 1, 2, 3. Strefa 0 i 1 to wnętrze oraz dodatkowo obrys wanny lub prysznica.

W strefie 0 można korzystać tylko z urządzeń na napięcie nie większe niż 12 V, ale jego źródło musi się znajdować poza tą strefą. W strefie 1 nie wolno instalować żadnych urządzeń z wyjątkiem montowanych na stałe ogrzewaczy wody. W strefie 2 dozwolone jest mocowanie opraw oświetleniowych mających drugą klasę izolacji, czyli odpornych na zachlapanie wodą. Dopiero w strefie 3 można instalować gniazda wtykowe, wyłączniki i urządzenia elektryczne. Zasilający je obwód musi być wyposażony w wyłącznik różnicowoprądowy.

Gniazda wtykowe. Jedno powinno się umieścić w okolicy umywalki, drugie – do zasilenia pralki – w wybranym rogu pomieszczenia, najlepiej na wysokości 1,4 m.

Gniazda muszą być bryzgoszczelne (oznaczenie techniczne – IP44), czyli ze stykiem ochronnym oraz osłoną z tworzywa termoplastycznego. Mogą być na- lub podtynkowe, mocowane do ściany za poradą kleju albo wkrętów.

W zgodzie z przepisami osprzęt elektryczny w łazience powinien być zamontowany:

  • w odległości od wanny – minimum 60 cm;
  • nad podłogą na wysokości:
    • włączniki oświetlenia – 1,4 m;
    • gniazda elektryczne 230 V – 1,2 m;
    • oprawy oświetleniowe – 2,0 m.

Instalacja elektryczna w domu: wykonanie

Zmiany w instalacji elektrycznej mogą przeprowadzić tylko profesjonaliści ze stosownymi uprawnieniami. Wykwalifikowane mężczyźni i kobiety wiedzą, jak uchronić nas przed niebezpieczeństwem, które mogłoby się pojawić w razie błędów w formacie instalacji elektrycznej czy w doborze elementów instalacji. Niewłaściwie zrealizowana domowa instalacja elektryczna bywa przyczyną porażeń prądem , a dodatkowo pożarów.

 

Dodaj komentarz